We welcome you to this site of High Wycombe & District Cage Bird Society dedicated to keeping birds in the best condition. We are friends of all types of Bird Keepers, Exhibitors and Members of the public involved in Aviculture and Pet Birds.

                            The New Chiltern Inter-Club    

             THE 2018 CHILTERN INTER CLUB SHOW SATURDAY 27th OCTOBER

      TO DOWN LOAD OUR ENTRY FORM & CLASSES GO TO (Chiltern Entry Form & Classes) 

Judges : Bill Painter (Foreign & British).

___________________________________________________

     2018 SHOW Was held on : Sunday 27th October 

At the Hazlemere Community Centre, Rose Avenue, High Wycombe HP15 7UB

Show Secretary:  Mick Stone Tel: 07973785863

              ------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                       RESULTS: 2018

     1st High Wycombe & District CBS (119pts), 2nd Princes Risborough & Aylesbury CBS (105pts) , 3rd Oxford 1910 CBS (87pts) & 4th Chalfont & Gerrards CrossS (63pts)

  •                  2018 Result : 1st High Wycombe  / 2nd High Wycombe / 3rd Chalfont / 4th Oxford
  •                  2017 Result : 1st High Wycombe / 2nd Princes Risborough / 3rd Oxford 1910 / 4th Chalfont.
  •                  2016 Result : 1st Princes Risborough / 2nd High Wycombe / 3rd Oxford 1910 / 4th Chalfont.
  •                  2015 Result : 1st High Wycombe / 2nd Princes Risborough / 3rd Chalfont / 4th Oxford
  •                  2014 Result : 1st High Wycombe / 2nd Princes Risborough / 3rd Oxford 1910 / 4th Chalfont
  •                  2013 Result : 1st High Wycombe / 2nd Oxford 1910 / 3rd Staines / 4th Princes Risborough / 5th Chalfont.
  •                  2012 Results1st Princes Risborough 2nd High Wycombe 3rd Chalfont 4th Hemel Hemstead.

  • Re-formed for 2011. Made up of local clubs from the Chiltern and surrounding areas.
  • (Founder Members Chalfont CBS, Princes Risborough CBS, Hemel Hempstead CBS & High Wycombe CBS
  • Show Committee :   2018 President Mr Ray Smith (Oxzford 1910 CBS)
  •                                 Chairman Brian Hogg
  •                                 Vice Chairman Roger Carr
  •                                 Show Secretary Mick Stone
  •                                 Treasurer Roger Carr
  •                                 Show Manager Keith Atkinson
  •                                 Ass Show Manager John Wood
  •                                 Publicity & Trophy Steward Mick Stone
  • Any Local Clubs, Societies or Specialist Societies wishing to enlist or take part within this new venture please contact 07973785863 for more details you will be very welcome
  • Clubs supporting the show are:
  • CHALFONT CBS, PRINCES RISBOROUGH CBS, HIGH WYCOMBE CBS & OXFORD 1911 CBS
  • --------------------------------------------------------------------------------------------                                        

        RYAN LEINWEBER RECEIVES THE CHILTERN INTER CLUB CHAMPION TROPHY ON BEHALF OF HIGH WYCOMBE CBS.

           

                                   BEST CANARY : JOHN PORTER (Chalfont).   

                                  

                           BEST BRITISH BIRD :   GRAHAM WHITMEE ( High Wycombe)      

                              

                      BEST FOREIGN BIRD :     RON CHAMBERLAIN ( Princes Risborough CBS)   

                            

                           BEST BUDGERIGAR:    JOHN MAGINN (Princes Risborough CBS)                  

                 BEST BENGALESE FINCH & BEST ZEBRA FINCH :   MICK STONE (HIGH WYCOMBE CBS) .  

       

                          BEST JUNIOR JUNIOR EXHIBIT: LEWIS LEINWEBER (HIGH WYCOMBE). 

Further successes :

CANARIES

  • Best CANARY                           .        JOHN PORTER     INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Fife                                  .        M & M BECKINHAM
  • Best Champ Fife                       .        M & M BECKINGHAM
  • Best Novice Fife                        .        MICK BISHOP
  • Best Gloster                             .        ANDREW EVANS
  • Best Novice Gloster                  .         ANDREW EVANS
  • Best Border                              .        KEVIN WILTSHIRE
  • Best Champ Border                   .        KEVIN WILTSHIRE
  • Best Norwich                           .         NO ENTRY
  • Best Yorkshire:                                  JOHN PORTER
  • Best Champion Yorkshire:                   RON CHAMBERLAIN
  • Best Novice Yorkshire:                        JOHN PORTER
  • Best Old Variety                        .        RAY SMITH
  • Best Champ Old Variety             .        RAY SMITH
  • Best A.O.V. Canary                    .       CHRIS SMITH
  • Best Champion A.O.V. Canary             CHRIS SMITH
  • Best Novice A.O.V. Canary                  TONY HORTON
  • Best Rare Variety Canary            .       CHRIS SMITH
  • Best Champ Rare Variety Canary  .      RAY SMITH
  • Best Novice Old Variety:                     GLEN BALNAVES
  • BEST  NOVICE CANARY                      JOHN PORTER
  • BEST CHAMPION CANARY                  CHRIS SMITH
  • BEST UNFLIGHTED CANARY               CHRIS SMITH
BUDGERIGARS
  • Best BUDGERIGAR                      .     JOHN MAGINN     INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Champ Budgerigar A/A               .ROGER CARR
  • Best Champ Budgerigar Y/B         .      ROGER CARR
  • Best Novice Budgerigar  A/A               JOHN MAGINN
  • Best Novice Budgerigar Y/B         .      JOHN MAGINN
  • Best Budgerigar Y/B                          JOHN MAGINN
FOREIGN BIRDS
  • Best FOREIGN BIRD                    .        RON CHAMBERLAIN      INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Foreign Seedeater                .        RON CHAMBERLAIN
  • Best Australian Finch                   .        RON CHAMBERLAIN
  • Best Parrotlike                            .         KEITH ATKINSON
  • Best Foreign CYB                        .         RON CHAMBERLAIN
BRITISH BIRDS
  • Best BRITISH BIRD                     .        GRAHAM WHITMEE        INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best British CYB                          .        GRAHAM WHITMEE
  • Best British Hardbill                     .        GRAHAM WHITMEE
  • Best British Softbill                      .         NO ENTRY
  • Best British Mule or Hybrid          .         RON CHAMBERLAIN
  • Best Champion British                           GRAHAM WHITMEE
  • Best Novice British                                 NO ENTRY
BRITISH NORTHERN SPECIES
  • Best NORTHERN BRITISH            .         NO ENTRIES       INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Northern British CYB            .
ZEBRA FINCHES
  • Best ZEBRA FINCHES                  .            MICK STONE           INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Champ Zebra Finches            .          MICK STONE
  • Best Novice Zebra Finch                           JOHN WOOD
  • Best Single Zebra Finch                .           
  • Best Zebra Finch CYB                               JOHN WOOD
BENGALESE FINCHES
  • Best BENGALESE FINCHES            .          MICK STONE           INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Champ Bengalese                 .          MICK STONE
  • Best Novice Bengalese                   .         PHIL ROBERTS
  • Best Single Bengalese                    .        
  • Best Bengalese CYB                                JOHN WOOD
JUNIOR EXHIBITS                                        1st   LEWIS LEINWEBER  2nd Best RYAN LEINWEBER
  • Best JUNIOR EXHIBIT IN SHOW     .    INTER CLUB TROPHY & CERTIFICATE
  • Best Ladies Exhibit                                  GAYLE THOMPSON