We welcome you to this site of High Wycombe & District Cage Bird Society dedicated to keeping birds in the best condition. We are friends of all types of Bird Keepers, Exhibitors and Members of the public involved in Aviculture and Pet Birds.

 2017 OPEN SHOW REPORT 

This Year we had 500 Birds Entered

BEST BIRD IN SHOW & BEST FOREIGN. . . ROBIN HURWORTH

BEST BUDGERIGAR G & j AL NASSER STUD

BEST BRITISH, BEST NORTHERN BRITISH, BEST BRITISH CYB. . . GRAHAM WHITMEE

BEST CANARY, BEST FIFE CANARY.  . . M & M BECKINGHAM

BEST ZEBRA FINCH, BEST BENGALESE FINCH & BEST AUSTRALIAN FINCH. . . MICK STONE.

BEST SILVERBILLS. . . JOHN WOOD.

BEST JUNIOR EXHIBIT & BEST JUNIOR FOREIGN. . . LEWIS LEINWEBER.

BEST JUNIOR BUDGERIGAR. . . Miss R. BERRY

               BEST JUNIOR CANARY Miss CLOIE BUCKINGHAM

FURTHER WINNERS:

BEST CANARY                                                      M & M BECKINGHAM                        HW CBS SHIELD
BEST FIFE                                                    M & M BECKINGHAM
BEST CHAMPION FIFE                                   M & M BECKINGHAM                 
BEST NOVICE FIFE                                              M.BISHOP
BEST BORDER                                              K. WILTSHIRE                                                  
BEST GLOSTER                                             B HOGG
BEST CHAMPION GLOSTER                            B. HOGG
BEST NOVICE GLOSTER                                
BEST NORWICH                                            S.CAMELLERI
BEST CHAMPION NORWICH                           S.CAMILLERI                                         
BEST YORKSHIRE                                          R.HURWORTH
BEST CHAMPION YORKSHIRE                         R.HURWORTH
BEST NOVICE YORKSHIE                                                    
BEST OLD VARIETY                                        B. HOGG
BEST NOVICE OLD VARIETY                                                                  
BEST RARE VARIETY CANARY                          C. SMITH      
BEST NEW COLOUR CANARY                           M. DENTON
BEST CHAMPION NEW COLOUR                     
BEST NOVICE NEW COLOUR                           M. DENTON
BEST LIZARD CANARY                                    T. HORTON
BEST IRISH CANARY                                       C. SMITH
BEST BUDGERIGAR                                       G & J AL NASSER                   HW DISTRICT ASOC SHIELD
BEST CHAMPION A/A                                      F. WRIGHT  
BEST CHAMPION Y/B                                     G & J AL NASSER                                                                                                 BEST NOVICE A/A                                          P. ROBERTS
BEST NOVICE Y/B                                           P. ROBERTS                                         
BEST BEGINNER A/A                                       G. PAYNE
BEST BEGINNER Y/B                                       G. PAYNE                                                                  
BEST BRITISH                                                G.WITMEE                        HW CBS CUP
BEST BRITISH HARDBILL                                G.WITMEE                                               
BEST BRITISH SOFTBILL                                 
BEST BRITISH CYB                                         G.WITMEE
BEST BRITISH MULE or HYBRID                       G.WITMEE
BEST BRITISH NORTHERN SPECIES            G. WHITMEE                  HW NORTHERN TROPHY                               
BEST NORTHERN BRITISH MULE or HYBRID     
BEST FOREIGN BIRD                                    R. HURWORTH                B.A. HOGG TROPHY
BEST PARROTLIKE                                         K.ATKINSON
BEST FOREIGN SOFTBILL                               R. HURWORTH
BEST COCKATIEL                                                                     
BEST LOVEBIRD                                            K. ALDRIDGE                  
BEST FOREIGN COMMON SEEDER                   R. HURWORTH                            
BEST AUSTRALIA                                           M. STONE                         
BEST ZEBRAFINCH                                        M. STONE
BEST CHAMPION ZEBRAFINCH                        M. STONE
BEST CHAMPION ZEBRAFINCH ADULTS            M. STONE
BEST CHAMPION ZEBRAFINCH BBE                 
BEST NOVICE ZEBRAFINCH                             SWANSTON & THROPE
BEST NOVICE ZEBRAFINCH ADULTS                SWANSTON & THROPE   
BEST NOVICE ZEBRAFINCH BBE                      J.WOOD
BEST SINGLE ZEBRAFINCH                             R. LEINWEBER
BEST BENGALESE FINCH                             M. STONE
BEST CHAMPION BENGALESE                         M.STONE
BEST CHAMPION BENGALESE ADULTS             M.STONE
BEST CHAMPION BENGALESE BBE                   M.STONE
BEST NOVICE BENGALESE                              P. ROBERTS
BEST NOVICE BENGALESE ADULTS                  P. ROBERTS
BEST NOVICE BENGALESE BBE                        J. WOOD
BEST SINGLE BENGALESE          
SILVERBILL SECTION        
BEST SILVERBILL                                           J. WOOD
                                   
BEST JUNIOR EXHIBIT IN SHOW                 L. LEINWEBER           HW JUNIOR TROPHY
BEST JUNIOR CANARY                                     Miss CLOIE BUCKINGHAM                                       
BEST JUNIOR FOREIGN                                   LEWIS LEINWEBER
BEST JUNIOR ZEBRAFINCH                             
BEST JUNIOR BENGALESE       
BEST JUNIOR BUDGERIGAR                             Miss R. BERRY                                                                              
BEST LADIES EXHIBIT IN SHOW                                                      THE MARTIN CUP